Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti inicijavo tarptautinės Tolerancijos dienos – lapkričio 16–osios paminėjimą Lietuvoje. Šiais metais minime dvidešimt metų, kaip Lietuvoje pradėta minėti Tarptautinė Tolerancijos diena. Šiais metais siūlomas Tolerancijos dienos simbolis – Tolerancijos žibintas! Minėjimui idėją pasiūlė Panevėžio “Šaltinių” progimnazijos Tolerancijos ugdymo centras.
Rudenį yra mažiau šviesos, kurios reikia bet kuriai gyvai būtybei. Šviesa asocijuojasi su gėriu, pozityvumu. Pasaulyje vykstant kariniams konfliktams, svarbi tampa mintis, jog šviesa turi nugalėti tamsą. Todėl šių metų simbolis – Tolerancijos žibintas skirtas nešti toleranciją, gėrį, pakantumą, kuris turi įveikti blogį.
Žodis tolerancija, savo prasme reiškiantis pakantumą, suteikia žmonėms gebėjimą visuomenėje sugyventi taikiai, priimti kitokį žmogų, kitokius požiūrius, sąvoka, skatinanti gebėjimą išlaikyti pagarbą nepaisant skirtingų pažiūrų, tautybės, rasės, religijos.
Pasinaudojant minėtos komisijos rekomendacijomis su kai kuriais vyresnių klasių mokiniais istorijos, pilietiškumo pagrindų pamokų metu aptarti istoriniai įvykiai nacistinėje Vokietijoje, ten vykdyta nepakantumo ir antirasinė politika žydų, čigonų (romų), psichinėmis ligomis sergančių ir neįgalių žmonių atžvilgiu. Analizuota, kaip kurstomas nepakantumas iššaukė didžiulį priešiškumą, o vėliau išprovokavo masinį žmonių naikinimą. Iš kitos pusės aptarta Sovietų Sąjungos istorija, kurioje visi turėjo būti vienodi, kurioje gausu nepakantumo kitokiam: gabesniam, kilusiam iš pasiturinčios šeimos, turinčiam savo nuomonę ar kitokį požiūrį į gyvenimą. Tokioje visuomenėje neturėjo likti vietos tiems, kurie buvo kitokie ar jautėsi kitokiais.
Diskusijų metu kai kurie mokiniai iliustravo tolerancijos simbolį – žibintą. Kaip žinia, atitinkamais istorijos laikotarpiais yra terpė reikštis , vykdyti savo egopolitiką. Kaip žinia, praeitis daro įtaką dabarčiai ir ateičiai, tad – siekiamybė, kad įgaliojantys diskursai visuomenėje taptų mokiniams vyraujančiais motyvais.
Arūnas Mikalauskas
Istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas.