Klaipėdos r. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija kartu su Gargždų ,,Vaivorykštės“ ir Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijomis dalyvavo dvejus metus trukusiame ,,Tūkstantmečio mokyklos“ projekte ,,Kelionė laiku” (Time travel).
Dveji metai pasiruošimo: paskaitos, mokymai apie kuršius, jų gyvenimą, papročius ( lektoriai- S. Pocytė, M. Kontrimė, D. Nikitenka); išvykos ir susitikimai su kuršių genties rekonstrukcijos klubu ,,Pilsots” ir jų vadovu Benu Šimkumi Mosėdyje; kostiumų siuvimas, papuošalų darymas, palapinės siuvimas, rėmo konstravimas, kiemelio scenarijaus kūrimas ir kiti pasirengimo darbai.
Trijų gimnazijų sukurtas scenarijus „Kelionė laiku į 1253 m. Kalniškė”. Baigiamąjame projekto renginyje mūsų mokykla buvo atsakinga už Istorinį kiemą (buvo dar 5 kiemai:vyrų, maisto, žaidimų, amatų, kovų). Istorijos kiemelyje (jau ir nuo projekto pradžios) triūsė direktorės pavaduotoja ugdymui Ineta Ruškė (Leita), istorijos mokytoja Gitana Ramoškienė ( Smeltė), dailės mokytoja Alva Giržadienė ( Imbarė), lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Irena Juciuvienė ( Renka) ir dailės mokytoja Edita Jurkaitienė (Kopa). Jas palaikė gimnazijos direktorė Laima Navickienė (Mingė), o direktorės pavaduotoja ugdymui Jurgita Rudienė (Cyrulė) lydėjo gimnazijos moksleivių grupę į kiemelius.
2025 m. gegužės 23 d. nuo 8.00 val. Kalniškės piliakalnyje prasidėjo pasirengiamieji darbai – kiemų įkūrimas. Darbo buvo daug, o ir oras nelepino, tačiau sutartinai dirbdami ir dar padėdami kitiems, renginio pradžiai pasirengėme laiku. Nuo 11.30 val. gyvenvietės prieigose rinkosi dalyviai (gimnazijų dešimtokai ir juos lydintys mokytojai). Buvo sudarytos 5 komandos. Kiekvienas dalyvis gavo kuršišką vardą, pasipuošė galvos apdangalais ir papuošalais iš molio,
12.15 val. Prasidėjo kelionė laiku. Ant Kalniškės piliakalnio visi sustojo į ratą, susikabino rankomis, užsimerkė ir suskaičiavę nuo 10 iki 1 persikėlė į 1253 metus. Po įvadinių žodžių, ragų gaudimo, sveikinimo žodžių, midaus ritualo, laužo įkūrimo grupių atstovai su deglais parsinešė ugnies ir įkūrė savo laužavietes. Nuo 12.45 iki 15.15 val. vyko lankymasis kiemeliuose.
Kiekvienas kiemelis turėjo savo spalvą. Istorijos kiemelio spalva buvo balta. Mūsų gimnazijos Istorijos kiemelio lankytojus pasveikino Smeltė, pasakė prakalbą pasidžiaugė, kad atvyko, ir palinkėjo sėkmingos kelionės. Pirmiausia atėjusieji nusipynė ir užsirišo baltas apyrankes. Smeltė ir Imbarė supažindino su runomis ir kiekvienas, pasirinkęs baltą akmenėlį, nusipiešė jam patikusią runą ar runas. Buvo išrinktas Baltasis metraštininkas, kuris su komanda ( padedant Renkai) kūrė panegiriką arba pašlovinamąją kalbą kuršių genties vadui. Atvykėliai buvo pavaišinti gira ir sūriu, galėjo susišildyti sužvarbusias rankas prie ugniavietės. Tie, kurie buvo aktyvūs ir žingeidūs, netgi pelnė Imbarės iš molio pagamintus prizus. Pamąstę apie savo kuršiškų vardų prasmę, atsakomybę prieš tėvus ir protėvius, baltame istorijos lape kiekviena grupė įsirašė savo buvimą 1253 m.
Kai visos grupės apsilankė kiemeliuose, žigais atvykę pasiuntiniai Tontegodė ir Dumpjatas pranešė apie Kuršo dalybas. Kuršių genties vadas perskaitė ,,Kuršo dalybos aktą”. Prasidėjo pasirengimas kovai. Kuršių genties vyrai ir vaikinai rengėsi kovai, o moterys ir merginos stebėjo pasirengimą. 16.15 val. sugaudus ragams visi susirinko ant piliakalnio prie aukuro. Kalbėjo vedėjos – Agila ir Baukštė ( R. Rusteikienė ir A. Daugėlienė),- kuršių genties kilmingosios (R. Sirutienė, N. Gotlibienė), kuršių genties vadas Benas, ,,Pilsots” klubo nariai. Baltieji metraštininkai perskaitė panegirikas kuršių vadui, buvo užgesintas laužas. Dalyviai stovėdami ratu susikibo rankomis, užsimerkė ir suskaičiavę nuo 1 iki 10 grįžo į XXI a.
Vyko refleksija. Kiekvienam mokiniui buvo įteiktas Kuršo dalybų aktas.
Moksleiviai, grįžę į savo mokyklos stovyklavietę, padėjo ją sutvarkyti. Diena buvo kupina veiklos, geros nuotaikos ir pasididžiavimo, kad buvome kuršiai – unikali, kovinga ir ori gentis.
Kuršė Renka (Irena Juciuvienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja)