Profesinė, mokslinė, pažintinė kelionė į Vilnių

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos III–IVg klasių mokiniai lankėsi UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ įmonėje, kuri gamina molekulinės biologijos produktus gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Čia mus pasitiko šaunus gidas, kuris papasakojo apie įmonės įkūrimą, plėtrą ir atliekamus mokslinius tyrimus. Sudomino praktikos atlikimo galimybėmis. Papasakojo ir parodė, kaip sukarpoma DNR, kaip galima aptikti vėžinius susirgimus. Po paskaitos mums parodė laboratorijas, jose esančius prietaisus ir vykdomus tyrimus. Buvo nevalia prie kažko prisiliesti, nes tada „pabėga“ prietaiso ir tyrimo tikslumas. „Prietaisus regėjome pirmą kartą, net pipetę buvo baisu paliesti, ji neprimena turimos mokykloje“, mintimis dalinosi ekskursijos dalyvė Justė.

Daug sužinoję, pamatę, pilni minčių patraukėme į Gamtos tyrimų centro Hidrobiontų ekologijos ir fiziologijos, P. B. Šivickio parazitologijos, Paukščių ekologijos ir Genetikos laboratorijas. Mus supažindino su žuvų veisimu moksliniams darbams, pristatė atliekamus bandymus, siekiant nustatyti žuvų elgseną tam tikromis aplinkos sąlygomis, pvz., kai vanduo yra toksiškai užterštas įvairiais metalais. Ekskursantus sužavėjo paukščių migracijos stebėjimas. Jie keliauja iš Kolos pusiasalio, o mokslininkai juos mato kompiuterio ekrane. Sužinojome, kad Lietuvoje žieduotas gandras žiemojo Ispanijoje. Moksleiviai domėjosi vykdomais tyrimais, bendravo su mokslininkais ir doktorantais, apžiūrėjo laboratorijas. Taip pat grožėjosi mineralų muziejaus eksponatais. Akį patraukė spalvomis išsiskiriantys topazai, akvamarinai, granatai, opalai, perlai ir kiti mineralai. Peržvelgę fosilijų ekspoziciją: mamuto dantis ir iltis, medžių liekanas, moliuskus, prisiminėme Žemės praeitį ir gyvybės istoriją.

Tą dieną turėjome puikią galimybę prisiliesti prie mokslo pasaulio, suprasti, ar mums patiktų toks darbas, ar reikia planuoti kažką kito. Ievos pastebėjimas: „Grįžau kupina įspūdžių, idėjų ir, manau, jog tokių kelionių reikia daugiau, kad jaunas žmogus suvoktų, ko nori, rinkdamasis profesiją.“

Biologijos mokytoja Diana Vepštienė