Menu Close

Pradėtas vykdyti etninės kultūros projektas ,,Restauravimo amato paslaptys“

Temą ,,Restauravimo paslaptys“ padiktavo prieš metus muziejui padovanota Trepkalnio dvaro skrynia, datuojama 1851 metais. Tai vienintelis daiktas iš buvusio (po Melno XV a. sutarties įkurto) Veiviržėnų (Trepkalnio) dvaro. Skrynia ąžuolinė, palyginus gerai išsilaikiusi, bet jai būtinas restauravimas. Iki šiol muziejaus ekspozicijoje kraičio skrynių neturėjome.

Kraičio skrynių temą nagrinėjome jau praėjusiais metais, kai su gimnazijos mokiniais aplankėme Klaipėdos r. amatų centrą, Agluonėnų etnografinę sodybą. Edukacijų metu susipažinome ir lyginome Mažosios Lietuvos bei Žemaitijos kraičio skrynias. Mokinių rankomis pagamintos suvenyrinės kraičio skrynelės dekoruotos tradiciniais ornamentais papildė ir muziejaus fondus, tarnauja gimnazijos reikmėms, o visa informacinė medžiaga sugulė į 30-ies puslapių leidinuką.

Už gautas projekto lėšas nupirktos reikalingos restauravimui medžiagos, todėl jau gegužės mėnesį  buvo galima pradėti projekto vykdymą. Edukacijų pas ,,Dailidžių dirbtuvės“ vadovą restauratorių Vaidotą Bliūdžių metu mokinių grupės susipažino su restauratoriaus darbu, laivų restauravimo ypatumais. Vaidotui apžiūrėjus mūsų Trepkalnio dvaro skrynią ir pateikus rekomendacijas, Šilutės meno mokyklos dailės vyr. mokytojas Vytautas Bliūdžius pradėjo skrynios restauravimo darbus. Su mokinių grupe, apsilankę jo dirbtuvėse, susipažinome su mokytojo Vytauto darbais. Tada pradėjome skrynios dažų nuėmimo darbus specialiu tam darbui skirtu skysčiu ir užtiesėme polietileninę plėvelę, kad skystis greitai nenugaruotų, o jau po pusvalandžio dažai nusivalė grandikliu.

Panaudoję specialią Remmers anti-insekt– medienos apsaugos priemonę, skirtą gydyti medieną nuo įvairių graužikų (kinivarpų, skaptukų, medgręžių, straubliukų, skruzdėlių ir t.t.) visose jų išsivystymo stadijose (nuo kiaušinėlių iki vabzdžio stadijos), galėjome apdoroti ir kitus muziejaus eksponatus. Atsirinkome labiausiai kinivarpų išlandžiotus darbo ir buities įrankius. Pasinaudojome atnaujinto chemijos kabineto įranga (traukos spintomis). Chemijos mokytojos Angelės Bružienės supažindinti su darbo saugos taisyklėmis pradėjome muziejaus eksponatų restauravimą. Šios edukacijos metu restauruota 30 vnt. muziejaus eksponatų. Dar nemažai edukacijų laukia rugsėjo mėnesį, kurių metu aiškinsimės kitas restauravimo amato paslaptis.

Etninės kultūros projektą ,,Restauravimo amato paslaptys“ finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė.

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos muziejininkė Valdonija Karaliūnienė

Posted in Naujienos
Skip to content