Iš stažuotės Airijos mokyklose fragmentų

Turbūt dažnas, iš dirbančių švietimo įstaigose, paklausę profesinių nuostatų kompaso, esant progai, domisi kitų šalių mokyklų perspektyvinėmis idėjomis, mokymo ir auklėjimo paradigmų temomis. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos pedagogų pasitarimo metu buvo pristatytos direktorės Laimos Navickienės stažuotės Airijos Respublikoje įžvalgos su komparatyvistikos elementais. Galimybė tiesiogiai susipažinti ir perteikti savo gimnazijos bendruomenei minėtos šalies švietimo sistemos bruožus, atsirado atitikus tam tikrus projektinius kriterijus. Airijos Respublikos švietimo sistemoje, kaip ir pas mus, dabar vyksta ugdymo turinio atnaujinimo reforma, kurios tikslas nukreiptas ne į galutinius  rezultatus – egzaminus, dabar laikomus po kiekvieno trimestro, o į mokinių savijautą. Airijos Respublikoje L.Navickienė yra buvusi prieš porą dešimtmečių, tad dabar turėjo progos įvertinti tenykštės ir mūsų švietimo sistemos pokyčius.  Dabartinės stažuotės metu lankytasi keturiose skirtingose mokyklose: pradinėje, bendruomeninėje, katalikiškoje mergaičių ir Šv. Vincento  berniukų koledže. Išskyrus privatų koledžą, fizinės įstaigų aplinkos labai paprastos – privalomos mokinių uniformos, tačiau visur pabrėžiama, kad svarbiausia yra mokinių dvasinė savijauta, kas akivaizdžiai pastebima. Tačiau kai kuriose srityse, pvz. mokyklos skaitmenizacijoje, mūsų direktorė sako pasijutusi atstove modernios europinės šalies, į kurią gali lygiuotis Airija. Ten išlikę atskiri mokinių popieriniai dienynai, iš kurių informaciją vėliau privalu perkelti į duomenų bazes, kas apkrauna biurokratiniu darbu. Klasėje dažnu atveju yra vienas mokytojo kompiuteris, mokiniai pasiekia informacijos šaltinius telefonų ir planšečių pagalba. Privačioje mokykloje bendrojo lavinimo mokslas vaiko tėvams kainuoja apie 600€ mėnesiui. Bendri valstybinio ir privataus švietimo sektorių bruožai – griežti susitarimai ir mokytojo prestižas natūroje. Rutininis pavyzdys, stebint istorijos pamoką – mokytojas pastebėjęs naudojant telefoną ne pagal paskirtį, iškart be disputų  jį paima ir grąžins tik tėvams, su atitinkamu įrašu.

Stažuotės dalyvei taip pat teko gilinti patirtis su Švietimo centro Mokymo Tarybos ir pagrindinio ugdymo mokytojų atstovais pedagogų pritraukimo, įdarbinimo temomis, kas šiuo metu aktualu  Lietuvoje. Airijos studentai, baigę pedagogines studijas, registruojasi minėtoje Mokymo Taryboje, prisiimdami įsipareigojimą dalyvauti ,,Tilto,, ( Droichead ) programoje, kuri reglamentuota įstatymais centralizuotai veikia visoje šalyje. Į šią programą, teikiant pagalbą nacionaliniu lygiu, yra  įtraukti patirtį turintys mokytojai- mentoriai, mokyklų direktoriai. Pradedantiems  mokytojams, vartojantiems anglų ir airių kalbas, padėti dirbti paskiriami du mentoriai – dalykinis ir administracinis, kurie kartu sudaro metinį planą, vykdo aptarimus. Mentorių pareiga – laikantis visapusės pagarbos, pasitikėjimo, lygiateisiškumo principų, padėti pradedantiesiems pedagogams įsilieti į kolektyvą, įgyti atitinkamas praktines kompetencijas, siekti profesinės brandos. Po metų darbo mentoriai teikia išvadas Mokymo Tarybai dėl tolimesnių pradedančio pedagogo perspektyvų.

Vidutiniškas metinis mokytojo atlyginimas apie 38 000€ – 58 000€ iki mokesčių, mokyklos direktoriaus apie 130 000€ – 150 000€, leidžia gyventi toje šalyje oriai, turint omenyje mažesnius mokesčius -20%, arba pavyzdžiui, nemokamą vandenį. Tad atitinkamai įvertintas ir pripažintas darbas Airijos švietimo sektoriuje yra pageidautinas, nėra net kalbų apie mokytojų trūkumą.

Tokios realijos, po neformalių diskusijų, mokymo ir auklėjimo paradigmų, pradedančių pedagogų , pedagogų statuso ir darbo apmokėjimo temomis – reziumuoja Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė Laima Navickienė, pajuokaudama, kad galbūt dirbdami tokiomis sąlygomis, neturėtume kur dėti pinigų. Be to priminta, jog panašus mentorystės modelis dalinai buvo taikomas ir pas mus, bet reikėtų šias veiklas labiau reglamentuoti bent mokyklos lygiu, o Lietuvoje tiktų įteisintas nacionaliniu lygmeniu, norminiais aktais, Airijoje veikiantis švietimo modelis. Kaip žinia- žinojimas neturi ribų…

Arūnas Mikalauskas

Nuotraukos Laimos Navickienės