Menu Close

„Atminties kelias“ Veiviržėnuose

Kaip žinia, iki 1941-ųjų vasaros Lietuvos istorijoje ir teritorijoje nebuvo tokio masto masinių žmonių žudynių, kokias surengė įžengusi nacių okupacinė valdžia bei jos parankiniai. Po šios vasaros Lietuvos miestų ir miestelių prieigos pradedant Gargždais, baigiant Rainiais tapo nusėtos masinėmis kapavietėmis. Ne išimtis Veiviržėnai – Klaipėdos rajono miestelis, kurio pašonėje prieš 81 metus nužudyti  šio krašto žydų tautybės žmonės.

Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas rugsėjo 23-iają, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną kvietė bendrojo ugdymo mokyklas, Tolerancijos ugdymo centrus ir visas švietimo institucijas organizuoti šios datos paminėjimus ir dalyvauti pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“.

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje išankstinės pamokos metu buvo prisiminta žydų tautos tragedija Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje, prie Holokausto vietos nuorodos muziejininkei  Valdonijai Karaliūnienei detalizuojant krašto bendruomenės istoriją. Vienas iš iniciatyvos tikslų – pagerbti sunaikintus vietos gyventojus jų tragedijos vietoje bei budinti užuojautą.

Su grupele 9, 11, 12 klasių mokinių einame taku, kuriuo tuomet į mirtį buvo varomi vaikai, moterys, seneliai. Netoli upelio brastos pasimato monumentas, kuris byloje, jog čia 1941 m. aidėjo šūviai, susimaišę su moterų aimanomis, vaikų klyksmais ir šioje vietoje hitlerininkai bei jų pagalbininkai nužudė 76 žydų tautybės žmones. Prie paminklo kai kas iš mūsų dedame akmenėlį,  simbolinį, pagal žydų tradiciją nedūlantį pagarbos ir atminties ženklą. Stojo neilga tyla, po kurios, šalia stovintis, vienas iš devintokų, žiūrėdamas į storą ąžuolą tarė, jog į jį remiantis liudininkų pasakojimais galėjo būti daužomi vaikai…

Tragiškos praeities pamokų ne klasėje nebūtų be geros valios mokyklos bendruomenės narių – direktorės Laimos Navickienės, pavaduotojų ugdymui Jurgitos Rudienės bei Karolio Pugačiausko, muziejininkės Valdonijos Karaliūnienės, klasių auklėtojų Irenos Juciuvienės, Linos Stulpinienės, Dianos Vepštienės, vairuotojų Alfonso ir Silvestro pritarimo iniciatyvai, logistinių pagalbų.

Galbūt galima daryti prielaidą, jog integruotos pamokos, su mokiniais nueitas fragmentas kelio, kuriuo į mirtį buvo varomi žmonės, aukų pagerbimas ir prisiminimas  prisidės prie sklaidos – kad tai, kas įvyko tragiško prieš 81 metus, niekada nepasikartotų….

Arūnas Mikalauskas

Istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas

Posted in Naujienos
Skip to content